Вих. № 02 від 23.03.2020 р.
Міністру охорони здоров'я України
Ємцю І.М.
Заступнику Міністра охорони здоров'я України -
головному державному санітарному лікаря України
Ляшку В.К.
Шановний Іллє Миколайовичу!
Шановний Вікторе Кириловичу!
Громадська спілка “Рада Експертів Естетичної Медицини” (далі - “Спілка”) розуміє важливість карантинних заходів та цінує зусилля Міністерства охорони здоров'я України щодо запобігання поширенню інфекційної хвороби COVID-19.
До Спілки входять професійні об’єднання лікарів приватної медицини за такими спеціальностями, як дерматовенерологія, реконструктивна хірургія, гінекологія, стоматологія, фізична реабілітація тощо.
Останнім часом до Спілки звертаються багато керівників приватних медичних закладів з проханням роз’яснити характер обмежень, накладених на заклади охорони здоров’я наказом МОЗ України №698 від 23.03.2020 “Про затвердження Тимчасових заходів у закладах охорони здоров’я з метою забезпечення їх готовності для надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2” (далі — Наказ № 698), оскільки норми Наказу № 698 дозволяють неоднозначне тлумачення.
Так, зокрема, пункт 2 Наказу № 698 дозволяє зробити висновок, що він є обов'язковим лише для закладів, підпорядкових Міністерству охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міської державних адміністрацій, і відтак не поширюється на приватні заклади охорони здоров'я. Також з тексту Наказу № 698, розміщеному на сайті МОЗ України, не вбачається, що він зареєстрований Міністерством юстиції України та є обов’язковим до виконання всіма ліцензіатами.
Крім того, Наказ № 698 містить терміни, які не належать до усталених у медичній практиці, зокрема “термінові та невідкладні” планові госпіталізації та планові операції. Це утворює грунт для неоднакового розуміння керівниками приватних медичних закладів дозволених видів та обсягів медичної допомоги (послуг).
Необхідність в обстеженнях пацієнтів та медичних втручаннях з приводу певних захворювань і станів залишається наявною навіть у ситуації, що склалася у зв'язку із загрозою поширення інфекційної хвороби COVID-19. Деякі стани в дерматологічній, гінекологічній практиці, стоматології, а саме загострення хронічних захворювань, дерматозів внаслідок використання дезінфікуючих засобів, стресу, запальні процеси та злоякісні новоутворення шкіри, патологія в гінекології, загострення проявів цукрового діабету у вигляді трофічних виразок, больові синдроми опорно-рухового апарату тощо можуть бути станами, небезпечними для життя і здоров’я, допомогу при яких неможливо надати дистанційно.
Приватні заклади охорони здоров'я зазвичай оснащені високоякісним медичним обладнанням, засобами індивідуального захисту медичних працівників і дезінфікуючими розчинами і мають можливість забезпечити додержання всіх вимог асептики та антисептики згідно рекомендацій МОЗ України.
Розуміючи важливість змін в роботі комунальних закладів охорони здоров'я, спрямованих на забезпечення готовності до збільшеного потоку хворих на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, приватні заклади, в свою чергу, готові надавати медичні послуги населенню в більшому обсязі для зняття соціальної напруги і навантаження з комунальних медичних закладів.
Надання приватними закладами охорони здоров'я медичних послуг, необхідних пацієнтам, сприятиме забезпеченню права на медичну допомогу та медичні послуги належної якості, важливою складовою якої є безперервність та наступність медичної допомоги.
Ураховуючи вищенаведене, просимо дати офіційне роз'яснення щодо наступного:
Відповідь прошу надіслати за адресою: 02002, м. Київ, вул. Раїси Окіпної, буд. 4-А, а також електронною поштою на адресу: ubamexperts@gmail.com
З повагою,
Голова Правління Спілки,
кандидат медичних наук Є.В. Колодченко
Заповніть форму і ми з Вами зв‘яжемося